Anadil Öğretmenlerinden Mesaj var!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 40 bin öğretmen atamasına ilişkin 109 alanda belirlenen kadro kontenjanlarını “www.meb.gov.tr” internet sitesinden ilan etti.
Öğretmenlik başvuruları, 18 Eylül’e kadar devam edecek.
MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, ataması yapılacak öğretmen kontenjanları belirlendi. Buna göre, en fazla öğretmen alımı yapılacak branş, 6 bin 152 kontenjanla sınıf öğretmenliği olacak.
Sınıf öğretmenliğini, 3 bin 931 İngilizce, 3 bin 405 din kültürü ve ahlak bilgisi, 2 bin 902 rehberlik, 2 bin 426 ilköğretim matematik, bin 945 özel eğitim, bin 939 okul öncesi öğretmenliği takip ediyor.
Türkçe öğretmenliği için ayrılan kontenjan ise bin 752.
MEB’in kadro kontenjanlarına ilk tepki Türkçe öğretmenlerinden geldi. MEB’in yaptığı kontenjan dağılımına tepki gösteren Türkçe Öğretmenleri, hangi OECD ülkesinde anadili branşından daha çok yabancı dile önem ve kontenjan verildiğini sordu?

1

İŞTE O TEPKİLER:
Adaletli dağılım(!) kisvesi altında yapılan hiçbir izahı ve mantıklı açıklaması olmayan kontenjan dağılımını görünce Türkçe Öğretmenleri olarak büyük bir hayal kırıklığına ve haksızlığa uğradığımızı görüyoruz. Bundan sonra hakkımızı aramak için yasal sınırlar içerisinde bu işin takipçisi olacağımızı, malum branştan alanımıza geçen öğretmenlerle yapılan haksızlığın yaraları kapatılmamışken bu orantısız yeni kontenjanları anlamanın imkansız olduğunu yine mağdur edilen diğer kontenjanlarla birlikte hakkımızı bundan sonraki süreçte sonuna kadar arayacağımızı bu yolda birlik ve beraberlik içerisnde olmamız gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim.
SORUYORUZ?
1.Şimdi ilgili mercilerden toplam açık sayısını da branş branş açıklamalarını ve kontenjan dağılımı konusundaki kriterlerini 1. ağızdan duymak istiyoruz
2. 6 bin küsürle rekor kıran ilgili branşın açık sayısıyla ilgili yakın tarihte bildirilen açık sayılarının karşılaştırılmasını istiyoruz.
3. Bakanlığımızın temel aldığı PISA, yapılan TEOG sınavı varken sürekli örnek aldığımızı iddia ettiğimiz hangi OECD ülkesinde anadili branşından daha çok yabancı dile önem ve kontenjan verildiğini soruyoruz?
4. Bürokratlarla yapılan görüşmelerde aldığı sözleri göğüslerini gere gere her yerde açıklayan sınıf öğretmenliği mezunlarını, kontenjan dağılımında baskı, hatır gönül işi, diplomasinin(!) ne kadar etkili olduğunu malum branşla ilgili nerdeyse gün aşırı yapılan görüşmelerin içeriğini şeffaflığa uygun olarak merak ediyoruz?
2014 mağdur edilen Türkçe Öğretmenleri

Kaynak: Ayla Özdemir www.sozcu.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir